نشست ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۵، زاهدان

سه شنبه ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۵، پارک علم و فناوري استان سيستان و بلوچستان ميزبان نشست تخصصي يکروزه اي با عنوان “پتانسيل‌ها و دستاوردهاي فناوري بومي – ملي مهندسي ژنتيک گياهي” بود. اين نشست تخصصي توسط ستاد توسعه زيست فناوري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، با همکاري سازمان جهاد کشاورزي و سازمان نظام مهندسي کشاورزي و منابع طبيعي استان سيستان و بلوچستان و مديريت اجرايي مرکز فناوري هاي آينده نگر کشاورزي (سيپات) در سالن اجتماعات اتاق بازرگاني زاهدان برگزار گرديد. هدف از برگزاري اين نشست تخصصي، ترويج فناوري پيشرو، کارآفرين و دانش بنيان زيست فناوري کشاورزي و معرفي پتانسيل ها و دستاوردهاي بومي – ملي آن از طريق ارتباط مستقيم و دوسويه برخي از شاخص ترين محققان اين فناوري در کشور با قشر هدف فناوري در استان با حضور مديران و مسئولان اجرايي ذيربط بود. جمع متنوعي از اقشار هدف فناوري از مديران، مسئولان و کارشناسان نهادهاي اجرايي، اعضاي هيات علمي و دانشجويان تحصيلات تکميلي دانشگاههاي مختلف، و اعضاي بنياد نخبگان و سازمان نظام مهندسي کشاورزي و منابع طبيعي استان در اين نشست شرکت داشتند. “مشاهده پوستر نشست”

آقايان دکتر بهزاد قره ياضي رئيس امور پژوهش و فناوري سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور و بنيانگذار پژوهشکده کشاورزي ايران و دکتر پژمان آزادي معاون پژوهش و توسعه فناوري موسسه تحقيقات علوم باغباني کشور سخنرانان ويژه اين نشست بودند. آقايان دکتر پيمان نوروزي دبير کميته بيوتکنولوژي وزارت کشاورزي، دکتر جعفر ذوالعلي عضو هيات علمي دانشگاه شهيد باهنر کرمان، حجت الاسلام محمد تقي ملبوبي مشاور سازمان ارتباطات اسلامي و مهندس سارا حمزه لو نماينده ستاد توسعه زيست فناوري در اين نشست به ايراد سخن پرداختند. “مشاهده برنامه نشست”

عکس نشست زاهدان 1

عکس نشست زاهدان 2

گزيده نشست “پتانسيل‌ها و دستاوردهاي فناوري بومي – ملي مهندسي ژنتيک گياهي”

دکتر بهزاد قره ياضي بنيانگذار پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي ايران به عنوان مهمان ويژه اين نشست در زاهدان سخن گفت. وي با اشاره به اهميت پيشرفت کشور در چارچوب اسناد کلان و بالادستي بويژه سياستهاي اقتصاد مقاومتي و علم و فناوري ابلاغي مقام معظم رهبري (مدظله العالي) به گلايه از مشاهده برخي اقدامات فناوري هراسانه پرداخت و تعلل در پذيرش و توسعه فناوري هاي مدرن را باعث هدر رفت توان و استعدادهاي ملي دانست. وي با اشاره به مشکلات و چالش هاي توسعه پايدار کشاورزي در ايران ابراز داشت که به هيچ فناوري استاندارد، مفيد و ارزشمندي که استفاده از آن به صلاح کشور باشد نبايد نه گفت! افزود، به راه اندختن تشکيلات رسانه اي ضدفناوري و رو در رو قراردادن فناوري ها به نام تراريخته، ارگانيک، سنتي و ساير عناوين، امري مطرود و ناپسند و به ضرر منافع ملي است. رئيس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات که در سيستان و بلوچستان سخن مي گفت، در مثالي بارز از توانمندي فناوري مهندسي ژنتيک گياهي براي بازگرداندن رونق به کشاورزي يک منطقه، کشت و کار پنبه در دشت مکران را مثال زد. وي گفت با استفاده از پنبه تراريخته توليد شده در ايران مي توان مجددا صدها هکتار پنبه کاري دشت مکران و کارخانه هاي پنبه پاک کني ارزشمندي نظير کارخانه ايرانشهر را بدون هيچگونه واهمه اي از آفت کرم سرخ چنبه احيا کرد. اين در حالي است که اين احياي کشاورزي بدون مصرف ذره اي سم و با توليد بيش از پنج تن در هکتار همراه خواهد بود. رئيس امور پژوهش و فناوري سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور افزود: به عنوان يک زيست فناور که سهمي در مديريت پژوهش اين کشور دارم، معتقدم که قدر تمام فناوريهاي مفيد را بايد دانست و هر محصول فناورانه اي را به جاي خود در مسير توسعه پايدار و دانش بنيان کشور  بکار گرفت.

عکس دکتر قره ياضي در نشست زاهدان

دکتر پژمان آزادي، معاون پژوهشي و توسعه فناوري موسسه تحقيقات علوم باغباني، ديگر سخنران اين نشست تخصصي بود. وي که خود از متخصصان برجسته زيست فناوري گياهي کشور است، به موضوع پتانسيل ها و دستاوردهاي کشور در حوزه زيست فناوري گلها و گياهان زينتي پرداخت. وي بيان کرد کشورهايي مثل کلمبيا، اکوادور و اتيوپي جايگاههايي در زيست فناوري گياهان زينتي به خود اختصاص داده اند. کشور ما از اين توان برخوردار است که گردش مالي يک ميليارد دلاري را در حوزه صادرات گياهان زينتي داشته باشد. وي در رابطه با اقدامات پژوهشکده گلها و گياهان زينتي در زمينه توسعه پژوهش در اين حوزه افزود ۱۵پروژه کلان در راستاي اقتصاد مقاومتي تعريف شده است و در موضوع گلها و گياهان زينتي نقشه راه مبتني بر مطالعات آينده پژوهي تدوين شده است. دکتر آزادي، توليد گياهان زينتي اصلاح شده مقاوم به شوري و خشکي را به عنوان يک اصل بسيار مهم و مورد توجه مطرح کرد و اعلام داشت که با وضع آبي موجود کشور، تا ۱۰ سال آينده امکان استفاده از گياهان زينتي مرسوم در فضاي سبز شهري وجود نخواهد داشت. دکتر آزادي، قابليت مهندسي ژنتيک در اصلاح گياهان زينتي را بسيار زياد دانست و گفت الآن گل هايي مانند رز و ميخک با  رنگهاي جذاب و متفاوت اصلاح شده اند که ۳۰ برابر قيمت نوع مرسوم خود به فروش مي رسند و ارزش افزوده بسيار فوق العاده اي دارند. با انتقال يک ژن مي توان تحول بسيار شگرفي در رنگ يک گل ايجاد کرد. لذا مهندسي ژنتيک يک فناوري بسيار مهم در اين حوزه است. وي افزود، موفق شده ايم  که با انتقال هفت ژن به ليليوم، مسير توليد گلهاي ليليوم نارنجي را هموار کنيم. گياه زينتي بسيار محبوب گل شاه اشرفي  زردرنگ هم  از طريق مهندسي ژنتيک براي اولين بار در دنيا در حال توليد است.

عکس دکتر آزادي در نشست زاهدان

دکتر پيمان نوروزي،  عضو  هيئت علمي موسسه اصلاح و تهيه بذر چغندر قند نيز در اين نشست تخصصي به اولويت ها و پتانسيل هاي استفاده از مهندسي ژنتيک در اصلاح گياهان زراعي و باغي ايران پرداخت. وي ابراز داشت که کميته بيوتکنولوژي وزارت جهاد کشاورزي طي يک طرح کارشناسي شده، اولويت هاي تراريختي در گياهان زراعي  و باغي کشور را تعيين و منتشر کرده است. ممکن است که يک تشکيلات پژوهشي خاص بسته به ماموريت خود تاکيد خاصي بر  يک اولويت مشخص داشته باشد، اما تمامي مراکز تحقيقاتي کشور بطور هدفمند در  راستاي نيازهاي اساسي کشاورزي کشور در حوزه توليد محصولات تراريخته بومي منطبق  بر حل معظلات کشاورزي ايران اهتمام دارند. وي افزود، براي تعيين لزوم و اولويت توليد يک گياه تراريخته زراعي يا باغي، ملاحظات بسيار زيادي، اعم از جايگاه اقتصادي، اهميت براي بخش خصوصي، زمان لازم براي تجاري سازي، تجارت جهاني، امکان انتقال تراژن به ساير گياهان، وجود صفت در خويشاوندان گياه، هدف از توليد، درصد واردات، سطح زير کشت در کشور و اهميت صفت مورد بررسي قرار مي گيرد. دکتر نوروزي با بيان اينکه هم اکنون، پنبه تراريخته مقاوم به آفت، برنج تراريخته مقاوم به آفت، چغندرقند مقاوم به آفت و بيماري، و کلزاي مقاوم به خشکي در کشور توليد شده است، افزود مزارع ترويجي تعيين خواهند کرد و اثبات خواهمد نمود که استفاده از اين گياهان تا چه اندازه به نفع کشاورزي و امنيت غذايي کشور است!

عکس دکتر نوروزی در نشست زاهدان

اين نشست تخصصي فرصتي را براي مخاطبان مهيا کرد که موضوع مشروعيت و موضوعيت ديني و شرعي مهندسي ژنتيک و محصولات تراريخته را از حجت الاسلام محمدتقي ملبوبي مشاور سازمان ارتباطات اسلامي که ديگر سخنران اين نشست بود، جويا شوند. حجت الاسلام ملبوبي با بيان برخي قواعد و اصول بسيار متقن و بنيادي در فقه و فلسفه دين مبين اسلام به زباني بسيار ساده و شيوا به عدم تعارض ذاتي اين فناوري ارزشمند با اصول اعتقادي دين مبين اسلام از ديدگاه مذاهب مختلف اسلامي صحه گذارد و با اشاره با استفتائات متعددي که طي بيش از يک دهه گذشته از علماي اهل سنت و مراجع تشيع در اين رابطه از سوي موافقان و مخالفان فناوري مهندسي ژنتيک صورت گرفته بود. بيانات و جمع بندي بسيار ارزشمندي را به شرکت کنندگان در نشست ابراز نمود. وي تصريح نمود که نظر قاطبه علماي دين در قبال فناوري مهندسي ژنتيک همانند تمام فناوري هاي ديگر مبتني بر اصل مباح بودن استفاد از هر چيز غير مضر و مفيد فايده است. حجت الاسلام ملبوبي اضافه کرد: در موضوع محصولات تراريخته، متاسفانه گاها مباحث عرفي را به مباحث شرعي نسبت يا بست داده اند که براي غير اهل فن موجب اشتباه خواهد بود. وي با اشاره به مباحث مطرح شده در کنفرانسي در شهر جعده عربستان در بيش از يک دهه قبل، افزود در اينجا بحث فقط يک چيز است که “ضرر نداشته باشد” و ضرر را نه عرف مشخص مي کند و نه عالم علوم ديني! بلکه تشخيص ضرر در صلاحيت متخصصان امر از رشته هاي مختلف بيوتکنولوژي، پزشکي، محيط زيست و غيره است. وي افزود از نظر اينجانب تا زمانيکه ارزيابي علمي ريسک توسط متخصصان متعهد انجام شود، هيچگونه ضرري را نمي توان براي محصولات اين فناوري مترتب دانست.

عکس حاج آقا ملبوبي در نشست زاهدان

مهندس سارا حمزه لو، نماينده ستاد توسعه زيست فناوري در اين نشست، ضمن اعلام تعهد و اهتمام اين ستاد به حمايت از پژوهش هاي کاربردي در تمام حوزه هاي زيست فناوري، برنامه هاي ترويجي، تشويقي و حمايتي اين ستاد از پژوهشها و پژوهشگران زييست فناوري کشور را تشريح کرد. وي حمايت مالي ستاد توسعه زيست فناوري از پايان نامه هاي دانشجويان دکتري و جايزه مالي به مقالات علمي مرتبط با اولويتهاي تدوين شده ستاد را از جمله اين حمايتها براي دانشجويان و اساتيد دانشگاههاي کشور برشمرد.

عکس مهندس حمزه لو در نشست زاهدان

لازم به ذکر است که در آغاز اين نشست، دکتر شهيکي تاش رئيس پارک علم و فناوري سيستان و بلوچستان که ميزباني اين نشست را بر عهده داشت، ضمن خيرمقدم به مهمانان و شرکت کنندگان و معرفي پارک علم و فناوري سيستان و بلوچستان به اهميت توجه عملي به موضوع توسعه فناورانه کشور پرداخت و افزود واقعيت اين است كه در اكثر كشورها با توجه به اهميت راهبردي اين حوزه، فناوري مبتني بر مهندسي ژنتيك گياهي و محصولات تراريخته جزو فناوري هاي راهبردي و استراتژيك است. ورود عنصر دانش و فناوري به توليد محصولات كشاورزي با محوريت مهندسي ژنتيك گياهي امكان پذير است. بدون ترديد تحول راهبردي در بخش كشاورزي با بستر سازي نهادي  شكل مي گيرد و استفاده هوشمندانه و هدفمند از اين  فناوري بدون ترديد اثرات معنا دار بر ضريب بهره وري بخش كشاورزي و اقتصاد مقياس بخش كشاورزي كشور بوجود خواهد آورد.

عکس دکتر شهيکي در نشست زاهدان

اين نشست تخصصي با برگزاري پنل پرسش و پاسخ و تشريک مساعي شرکت کنندگان و سخنرانان در فضايي صميمي خاتمه يافت و شرکت کنندگان در نشست خواستار اهميت و توجه ويژه نهادهاي متولي به استفاده از فناوري هاي مدرن و بطور خاص قابليتهاي فراوان مهندسي ژنتيک در مديريت و رفع چالش هاي پيش روي کشاورزي کشور شدند.

عکس پنل در نشست زاهدان

پوشش رسانه اي “پتانسيل‌ها و دستاوردهاي فناوري بومي – ملي مهندسي ژنتيک گياهي”

گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) از نشست پتانسيل‌ها و دستاوردهاي فناوري بومي – ملي مهندسي ژنتيک گياهي

گزارش خبرگزاري خبرآنلاين از سخنراني دکتر بهزاد قره ياضي در نشست پتانسيل ها و دستاوردهاي فناوري بومي – ملي مهندسي ژنتيک گياهي

انعکاس گزارش نشست در سايت مرکز اطلاعات بيوتکنولوژي ايران 

انعکاس گزارش نشست در سايت پرسيار 

گزارش سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري سيستان و بلوچستان از نشست پتانسيل ها و دستاوردهاي فناوري بومي – ملي مهندسي ژنتيک گياهي 

گزارش پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان از اين نشست 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *