پيشنهاد برزيل براي تشکيل کميته مشورتي کشاورزي با ايران: فناوري هاي نوين نقش بسزايي در توسعه بخش کشاورزي ايران خواهند داشت!

به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا)، معاون وزير کشاورزي، دامپروري و مواد غذايي برزيل (يکي از غول هاي اقتصاد کشاورزي جهان) با هدف توسعه همکاري هاي دو کشور در حوزه کشاورزي به ايران سفر کرده است. در اين راستا پيش بيني مي شود که برزيل به عنوان يکي از موفق ترين کشورهاي جهان در توسعه پايدار کشاورزي، فصلي جديد از همکاري ها را با ايران در اين حوزه شروع نمايد. نوعي از همکاري هاي دوجانبه که علاوه بر تسهيل مبادله مرسوم محصولات کشاورزي در بازار دو کشور، دانش و فناوري هاي مدرن کشاورزي از طريق تشکيل کميته مشورتي بين دو کشور به اشتراک گذاشته خواهد شد. برزيل سعي دارد توافقنامه تشکیل کمیته مشورتی کشاورزی ايران و برزيل با هدف رفع مشکلات و موانع موجود در مسير توسعه همکاري ها در آبان ماه سال جاري به امضاي دو کشور برسد و پس از آن فصل نويني از همکاري سازنده دو کشور در حوزه کشاورزي آغاز گردد.

اين کشور يکي از قطبهاي کشاورزي جهان در امريکاي جنوبي است که در سال هاي اخير با استفاده از سيستم‌هاي نوين مديريت منابع آب، خاک و محيط زيست از جايگاه بسيار مهمي در اقتصاد کشاورزي جهان برخوردار گرديده است.  نکات برجسته مصاحبه خبرنگار اقتصادي ايرنا با “آئومار روبرتو نواک” از اين قرار است:

برزيل که کمتر از نيم قرن پيش، یکی از بزرگ ترین واردکنندگان محصولات کشاورزی بود، طي کمتر از۵۰ سال با چندين ميليارد دلار سرمايه گذاري در حوزه تحقيقات کشاورزي و تقويت بازار داخلي به يک بازیگر بزرگ بین المللی در حوزه محصولات کشاورزی تبدیل شده است. اين کشور با استفاده از پذيرش و بومي سازي دانش و فناوري روز دنيا توانسته است در بيست سال اخير تولیدات کشاورزی خود را سه برابر کند؛ در حالی که تنها ۳۰ درصد به سطح زيرکشت خود افزوده است.

برزیل به عنوان يکي از کشورهاي موفق جهان در زمينه کشاورزي پايدار آماده انتقال دانش فنی کشاورزی به ایران است. اين مدير بلندپايه يکي از موفق ترين سيستم هاي کشاورزي جهان، معتقد است که فناوري هاي نوين نقش بسزايي در توسعه بخش کشاورزي ايران خواهند داشت! وي به عنوان نمونه فناوري هاي مدرن و تحول ساز در بخش کشاورزي برزيل، به فناوري توليد محصولات تراریخته اشاره نموده و بيان مي دارد که “ما در کشت محصولات تراریخته به دلیل مزایای مثبتی همچون کاهش هزينه توليد، افزايش محصول و افزایش  کیفیت، کاملا موفقیم و تجربه خوبی داریم”.

در حوزه تجارت، تمام محصولات کشاورزي و دامپروري ايران که به لحاظ کيفيت و قيمت قابليت عرضه به بازار ۲۰۰ ميليون نفري برزيل را داشته باشند، از طريق بازرگانان بخش خصوصي به بازار آن کشور عرضه خواهند شد و کميته مشورتي تسهيل کننده امور خواهد بود. از کشمش، زعفران و پسته ايران به عنوان بخشي از اين محصولات نام برده شده است.

اکنون سطح تجاری مبادلات برزیل و ایران، دو میلیارد و سيصد میلیون دلار و عمده تجارت دو کشور محصولات کشاورزی است که با حل و فصل مشکلات می تواند این روابط بیش از پیش گسترش یابد. بازرگانان برزیلی و ایرانی به وجود مشکل بانکی در مبادلاتشان اعتراض دارند که با اعلام بانک مرکزی برزیل مبني بر بلامانع بودن حضور بانک های ایرانی و مبادلات بانکی بين دو کشور، پيشرفت قابل توجهي در اين زمينه ايجاد شده است.

شرکتهاي ايراني مي توانند در صورت توافق با طرف برزيلي خود، از امکانات آن کشور براي کشت فراسرزميني استفاده کنند و موافقت لازم بين دولتها در اين زمينه ايجاد شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *