مصرف سم در کشاورزي، انتخاب است یا اجبار؟! چه بايد کرد؟

تهيه کننده: مهسا زنگي آبادي (سيپات)

مدتها است که با گسترش آفات و بیماری هاي گياهي، کشاورزان برای تولید محصول و سودآوری به استفاده از سموم و کودهای شیمیایی روی آورده اند. به عقیده کشاورزان، بدون استفاده از این مواد شیمیایی تولید محصول امکان پذیر نمی باشد. در نتیجه محصولات کشاورزی به دلیل کاربرد بالای سموم و کودهای شیمیایی، حاوی باقی مانده سموم و عناصر سنگین حاصل از کودها می باشند. سلامت محصولات تولیدی همواره از دغدغه های اصلی صاحبنظران و محققان حوزه کشاورزی بوده است. در همین راستا تلاش قابل ملاحظه ای برای ارائه راه حل های مناسب در جهت افزایش سلامت محصولات صورت گرفته است. با توجه به پیشرفت های علمی جهان در حوزه کشاورزی، ثابت شده است که علاوه بر سیستم ارگانیک، سیستم نیمه ارگانیک و سیستم گیاهان اصلاح شده ژنتیکی (تراريخته) نیز محصولات سالمی را به بازار عرضه می کنند. این سیستم ها بر پایه عدم و کاهش استفاده از نهاده های شیمایی استوارند.

طبق آمار اعلام شده از سوی سازمان غذا و دارو کشور، میزان باقی مانده سموم و عناصر سنگین در محصولات کشاورزي بسیار بالا و خطرناک است. بر اساس این آمار، هر ایرانی سالانه حدود ۴۰۰ گرم سم همراه با مصرف محصولات کشاورزی مصرف می‌کند. دریافت این میزان از سموم باعث بروز سرطان های مختلفی از قبیل سرطان های گوارشی می شود. بطوریکه بروز این سرطان ها در مناطقی که میزان بیشتری از سموم بکار برده می شود، بیشتر است. به گفته قائم مقام دانشکده علوم پزشکی بقیه الله استان های گلستان و مازندران از جمله این مناطق هستند. اجرای طرح بررسی وجود سموم در محصولات پرمصرف کشاورزی در سال ۱۳۹۳ نتایج نگران کننده ای را در پی داشت. طبق این نتایج، هفت محصول پرمصرف کشاورزی شامل خیار، گوجه‌فرنگی، سیب درختی، سیب‌زمینی، کاهو، پیاز و برنج آلودگی بالایی دارند و این خطر بزرگی است که سلامت ۸۰ ‌میلیون ایرانی را تهدید می‌کند.

به منظور جلوگیری از خطرات و آسیب ها و همچنین افزایش سلامت محصولات، بایستی گسترش کشاورزی ارگانیک، مديريت تلفيقي و محصولات تراريخته مقاوم به آفات و بيماري هاي گياهي در دستور کار قرار گیرد. این محصولات به دلیل عدم يا کاهش کاربرد سموم و کودهای شیمیایی، عاری از باقیمانده سم و عناصر سنگین هستند. بر همین اساس دولت بایستی بودجه هایی را برای افزایش سیستم کشاورزی ارگانیک، نیمه ارگانیک و گیاهان اصلاح شده ژنتیکی (تراريخته) اختصاص دهد و مزایایی را برای کشاورزانی که این محصولات را تولید می کنند، در نظر بگیرد. بطوریکه این امر نیروی محرکی برای گسترش تولیدات سالم در کشور باشد. افزایش این تولیدات نه تنها سلامت جامعه را تضمین می کند، بلکه باعث افزایش استقبال جهانی از محصولات ایرانی می شود.

منابع جهت مطالعه بيشتر:

http://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D9%86-3/156219-%D8%A8%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%AF-%D8%B3%D9%85

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *